TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 03.03.2025
Kluczem do dobrych projektów naukowych są nie tylko zaangażowanie i nowatorskie pomysły, ale także szeroka perspektywa. Dlatego 11 marca na Politechnice Wrocławskiej spotkało się niemal 150 badaczy i badaczek ze wszystkich wydziałów uczelni oraz kilku gości z innych wrocławskich ośrodków akademickich. - Główny cel to nawiązanie współpracy interdyscyplinarnej, publikacyjnej i projektowej – wyjaśnia prof. Katarzyna Chojnacka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem, inicjatorka wydarzenia.
Na uczestników czekały cztery rundy moderowanych dyskusji przy stolikach tematycznych. Każda trwała około 30 minut. Wśród tematów znalazły się zagadnienia z zakresu sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, kosmosu, energii, ekologii i klimatu, przemysłu 4.0, zdrowia, materiałoznawstwa czy rolnictwa. Uczestnicy mieli okazję nie tylko do dzielenia się wiedzą, ale też nawiązywania relacji. To szczególnie cenne w kontekście badań naukowych, które często realizowane są we współpracy z odległymi ośrodkami akademickimi, podczas gdy potencjalni partnerzy mogą znajdować się tuż obok – na tym samym kampusie lub nawet w sąsiednim budynku.
Informowali o konkursach
Integralną częścią wydarzenia było stanowisko informacyjne Działu Projektów, przy którym uczestnicy mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat trwających konkursów na projekty badawcze – zarówno krajowe, jak i europejskie.
– Matchmaking w zaproponowanej przez nas formule to szansa zarówno dla osób będących dopiero na początku swojej kariery i szukających możliwości dołączenia do istniejących już zespołów, jak i doświadczonych liderów, którzy chcą rozszerzać i rozwijać swoje grupy badawcze – mówi dr Anna Górecka, dyrektorka Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości PWr.
Pierwszy, ale nie ostatni
Dr hab. inż. Tomasz Kurzynowski, pełnomocnik rektora ds. współpracy z przemysłem podkreśla, że interdyscyplinarność stanowi klucz do nowych wyzwań badawczych. - To, co w jednej dziedzinie naukowej jest oczywiste, może stanowić zupełną nowość w innej. Każda dodatkowa możliwość transferu wiedzy między dyscyplinami to kolejna szansa na unikalne i innowacyjne badania na naszej uczelni - tłumaczy naukowiec.
Wydarzenie organizowane było we współpracy z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości oraz prodziekanami ds. współpracy ze wszystkich wydziałów PWr. Planowane są kolejne edycje.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »